Przepisy ruchu drogowego w Holandii.

Wyjeżdżając do jakiegokolwiek kraju, musimy stosować się do wskazanych tam reguł i zasad. Dlatego ten odcinek poświęciliśmy najważniejszym informacjom odnośnie ruchu drogowego w Holandii.  

Tak jak w każdym kraju, najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego też wsiadając do samochodu należy zawsze pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa przed ruszeniem w drogę.  

Większości z Was Holandia kojarzy się z dwoma rzeczami, polami kwiatów oraz rowerami. Na 17 milionów Holendrów posiadają aż 22 miliony rowerów, to pokazuję jak rozwinięty jest ten transport. Na taką dużą ilość rowerów Holandia przygotowała znakomicie rozwiniętą infrastrukturę rowerową. Na tych drogach rowerzyści zawsze mają pierwszeństwo.  
 
W Polsce ograniczenia prędkości są nam dobrze znane, niektóre z nich są takie same w Holandii, np. w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, z wyjątkiem dróg, gdzie znak drogowy wskazuje inną maksymalną prędkość. Na autostradach dozwolona jest prędkość do 100 km/h. Jest to o wiele niższa dozwolona prędkość niż na polskich autostradach. Upewnijcie się, że przestrzegacie limitów prędkości. Mandaty w Holandii są bardzo wysokie.  
 
Aby mieć większą kontrolę nam przestrzeganiem zasad ruchu drogowego, Holandia może pochwalić się bardzo dużą liczbą fotoradarów oraz radarów mierzących odcinkową prędkość. Fotoradary oraz pochodne tego urządzenia zawdzięczamy właśnie dzięki jednemu z Holendrów - Maurice ("Maus") Gatsonides, był on kierowcą rajdowym, który skonstruował urządzenie, aby móc mierzyć swoje osiągi na torze wyścigowym.  

Używanie telefonu w trakcie jazdy samochodem jest surowo karane, za złamanie tego przepisu grozi bardzo wysoki mandat. 
Wszystkie te przykłady pokazują nam, że Holandia jest krajem, w którym bardzo dbają o bezpieczeństwo na drogach. 

Dzięki surowym przepisom i konsekwentnej egzekucji, ruch drogowy w Holandii jest bezpieczniejszy i bardziej uporządkowany niż w wielu innych krajach. 

Odwiedz nasz kanal na YouTube